"СНАЖНО ДА ЖИВОТУ! ОСНАЖИВАЊЕ ДЕВОЈАКА ЗА ПРЕВЛАДАВАЊЕ ЖЕНСКЕ НАУЧЕНЕ БЕСПОМОЋНОСТИ"
У периоду од 01.2. до 01.11.2024.године, Удружење „Свет речи“ реализује нови пројекат „СНАЖНО ДА ЖИВОТУ! ОСНАЖИВАЊЕ ДЕВОЈАКА ЗА ПРЕВЛАДАВАЊЕ ЖЕНСКЕ НАУЧЕНЕ БЕСПОМОЋНОСТИ“. Циљна група су средњошколке и њихове менторке из Велике Плане, Бора, Деспотовца и Крагујевца. Пројекат се реализује уз подршку Екуменске иницијативе жена, Фондације „Филиа“ и Министарства спољњих послова Савезне Републике Немачке.
У сарадњи са организацијом „ Empassi aisbl “ из Брисела, наша некадашња чланица, њихова волонтерка, Јована Савић, пре неколико година је у Великој Плани одржала пилот радионицу о лидерству на којој смо дошли до следећих сазнања: Иако су млади свесни окружења о којем живе, имају осећај за правду и неправду, процењују врло објективно друштвену ситуацију и како применити неке од успешних стилова лидерства који би допринели побољшању живота младих, оно што нас је изненадило јесте самоевалуација лидерских вештина где су девојке имале знатно другачије резултате од младића јер имају проблем са доношењем одлука и то у свакодневним ситуацијама. Овај научен модел понашања повезан је са тим што девојке, нарочито у периоду сазревања, трпе много већи притисак и константно преиспитивање друштва или/и породице.
Девојке су виђале такав пример у кући или се несвесно од њих захтевало да треба да буду “послушне”, да “ћуте и трпе”, да у њихово име други одлучују, често чак и када је даље школовање у питању. Изразиле су да имају осећај да нису довољно аутентичне иако осећају да се разликују од других, како оне кажу, “просечних девојака” али да се некада не усуђују да комплетно изразе своју аутентичност. На питање зашто, неки од одговора су били да се,, или стиде“ или да „радије бирају да се утапају у масу” него да буду исмеване. Друштвене мреже додатно отежавају пут девојака ка аутентичности веома моћним моделима гламурозних живота других девојака. Евентуална жељена лична аутентичност тако се сукобљава у њиховој свести и производи понекад неподношљиву противречност, до поништавања. Бити своја и препознатљива, тешко се може одбранити од опште хомогенизације.Тако све постаје истовремено и изазов и опасност.
Девојке морају да буду оснажене и на прави начин стекну адекватне вештине у вођењу сопствене свакодневнице када то ситуација захтева од њих.
Пројекат је намењем адолесценткињама зато што је ово најбољи период када се оне суочавају са доношењем важних животних одлука које се тичу даљег школовања, одабира праве професије, суочавају се са тиме да бирају да ли желе да израсту у економски независне и самосталне девојке или желе да се повуку пред изазовима који предстоје.
Кроз поверење, продуктивност и развијање лидерских вештина циљ пројекта је да формира мрежу оснажених девојака и на тај начин створи један од уникатних система подршке девојкама које желе да покрећу промене у својој заједници и тако допринесу бољитку свог окружења. Укључивањем у пројекат девојака са мање могућности да подjeднако учествују у програму, нарочито девојака које долазе из сеоских средина, међу којима има и младих Ромкиња и девојака које су на породичном смештају у хранитељским породицама, пројекат добија на значају јер је управо ова циљна група најрањивија и потребна јој је највећа подршка.
Након тренинга који је у периоду од 12.до 14.априла организован у хотелу “Pegaz Holidey Resort” у Врњачкој бањи, у четири општине обухваћене пројектом, девојке које су завршиле обуку ће, уз подршку својих менторки, одржати 40 радионица са средњошколкама у својим градовима. Своја искуства ће имати прилику да размене током “кружних посета” када ће посећивати тимове из других школа и пружати подршку имплементацији пројектних активности.
На самом крају, пројектни тим ће припремити NEWSLETTER који ће обухватити вршњачке активности које су реализоване у периоду имплементације пројекта.
„Објављивање ове публикације подржала је Екуменска иницијатива жена из Омиша, Хрватска. Садржај публикације одражава искључиво ставове њихових аутора/-ица и не представља нужно и службене ставове ЕИЖ-а.“
„Екуменска иницијатива жена (ЕИЖ) хрватска је непрофитна организација која кроз свој програм доделе финанцијских потпора подржава пројекте и развој базичних организација којима управљају жене те теологиње у Хрватској, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Сјеверној Македонији, на Косову и у Србији. ЕИЖ је посвећена оснаживању улоге жене у јачању цивилног и међурелигијског дијалога те потенцијала вјере као позитивног фактора социјалне промјене кроз изградњу мира и помирења. С обзиром на свој регионални профил, ЕИЖ осигурава активистицама из своје мреже могућност сусрета те размјену искустава с циљем веће видљивости њихова рада и веће могућности за приступ ресурсима.”