Спречити даљу фрагментацију радног законодавства и донети нови Закон о раду
Фондација Центар за демократију честита Међународни празник рада грађанкама и грађанима Србије, синдикатима, Међународној организацији рада!
И овај 1. мај многи радници у Србији дочекују у условима неефикасне заштите радних права, несигурног запослења, дискриминације на раду, ризика од сиромаштва, небезбедних радних места, а у посебно тешком положају су осетљиве групе на тржишту рада.
Центар за демократију очекује да будућа Влада прекине с политиком фрагментације радног законодавства и да убрза процес припреме и доношења новог Закона о раду. Од велике важности је да се до усвајања новог ЗоР не доносе закони који парцијално регулишу радноправне односе, јер се тиме повећава правна несигурност и смањује заштита права из области рада.
Достојанствен рад који прати одржив економски раст је важан циљ Агенде 2030 Уједињених нација. Да бисмо унапредили и развијали стандарде достојанственог рада у Србији неопходно је да домаће законодавство усагласимо са стандардима Европске уније и Међународне организације рада.
Фондација Центар за демократију
историја
Замах прве индустријске револуције и индустријализације у 19. веку обележио је немилосрдно искоришћавање радника и радница од стране власника и послодаваца. Мале наднице, дневни рад од 12 до чак 18 сати, искоришћавање дечје радне снаге и живот на ивици егзистенције резултирали су низом штрајкова у којима су се захтевали достојнији услови рада и живота. Највећи замах раднички покрети су доживели у земљи која је имала најбрже растућу индустрију – САД. Врхунац се догодио у Чикагу, маја 1886. године, када је на улице изашла маса од око 40.000 припадника радничког покрета истичући захтеве симболизоване у три осмице: 8 сати рада, 8 сати одмора и 8 сати културног образовања. Власт је на демонстранте послала јаке полицијске снаге те је избио жестоки сукоб при чему је шест радника убијено, а њих педесетак рањено. Много је демонстраната ухваћено, а вође штрајка изведени су пред суд. Петеро их је осуђено на смрт, а тројица на дугогодишњу робију.