У наставку борбе против насиља, УГ „Свет речи“ новим пројектом едукације младих о забрињавајућим последицама насилног понашања и примене силе у вршачкој комуникацији скреће пажњу јавности на потребу превентивног деловања у процесу сузбијања насиља. Уз подршку Министарства омладине и спорта, Удружење "Свет речи" из Велике Плане реализује од јула до децембра пројекат "НАЈјаче против насиља!" чији је циљ информисање, едуковање и подизање свести ученика о насиљу и њихово оспособљавање и мотивисање за преузимање активне улоге у стварању ненасилне атмосфере у школама и односима међу младима.
Пројектом су обухваћени ученици од 15 до 19 година и њихови ментори из 7 средњих школа са територија шест градова и општина Подунавског, Браничевског и Поморавског округа. Пројектне активности релизује се са средошколцима из: Велике Плане, Смедеревске Паланке, Пожаревца, Великог Градишта, Кучева и Деспотовца.
Протеклог викенда, у Великој Плани, на првом заједничком окупљању учесника, радило се по групама, одвојено ученици од професора са истим циљем – усавршавање техника борбе против насиља. Одржан је читав низ радионица форум-театра и театра статуа са ученицима у просторијама и дворишту ЕУШ „Вук Караџић“, а на завршници дводневног тренинга тимови вршњачких едукатора са којима су радили тренири Мирослав Николић и Милош Дилкић, приредили су перформанс посвећен настрадалом матуранту ЕУШ „Вук Караџић“, Стефану Филићу.
На платоу испред меморијалне летње учионице која носи Стефаново име окупили су се његови родитељи, ближњи, другови, пријатељи и бројни грађани, одајући почаст трагично преминулом младићу са жељом да сачувају успомену на њега и пошаљу поруку младима да се овакав случај премлаћивња са смртним последицама више никада нигде не понови.
У оквиру пројекта група професора - супервизора, радила је са специјалистом школске педагогије, Живкицом Ђорђевић, у хотелу "Вир", обрађујући теме о породичном и вршњачком насиљу. Радионице: „Насиље у школи“, „Адолесцент и насиље“, „Породично насиље“, „Наставник и насиље“, „Породицно васпитање“, „Из круга насиља“, „Појачани васпитни рад у школи“, „Имплементација пројекта у школи и локалној средини“, допринеле су бољем савладавању техника борбе против насиља и стицања вештина неопходних члановима тимова за борбу против вршњачког насиља. Оснажени и припремљени за борбу против насиља у својим школама ће до краја полугодишта заједно са стручним тимом, колективом и ученицима кроз радионице и разноврсне активности осмислити стратегију којом ће се супротставити насилном понашау у школи и утицати на смањење насиља у својим срединама.
Партнери на овом пројекту су: Удружење "Креативна педагогија" Пожаревац, ЕУШ "Вук Караџић" Велика Плана, Техничка школа "Никола Тесла" Велика Плана, Средња школа "Жикица Дамњановић" Смедеревска Паланка, Пожаревачка гимназија, Средња економско-трговинска и машинска школа Кучево, Средња школа "Милоје Васић" Велико Градиште и Техничка школа Деспотовац.
- Последњих година сведоци смо очигледног и алармантног повећања насиља међу младима, како броја случајева, тако и тежих облика насилног понашања. Разлози леже у односима у породици, потенцирањем насиља на телевизији, у филмовима, видео-игрицама, сиромашту. Чињеница је да је проблем ескалације насиља међу младима проблем који се тиче свих нас – рекла је овом приликом Јелена Златкова, ауторка пројекта и нагласила да је овај пројекат на известан начин одговор на смрт недужног младића, једног од најбољих ђака у генерацији овогодишњих матураната ЕУШ „Вук Караџић“, трагично страдалог Стефана Филића.
- У Великој Плани је почетком фебруара претучен матурант Стефан Филић који је након 30 сати преминуо у Ургентном центру у Београду. Претукли су га младићи из исте школе, њих четворица (од којих су двојица малолетници). У Смедеревској Паланци други младић је сурово претучен у кафићу у строгом центру града. Такође, без разлога. Сукоби су учестали у касним сатима, викендом, празником и у време распуста. Увођењем строжих правила и казни у школе, само се делимично утиче на проблем насилног понашања – истакла је професорка Златкова неке од разлога који су утицали да се још оштрије и интензивније Удружење „Свет речи“ супротстави насилном понашању младих.
- Пројекат "НАЈјаче против насиља!" је наставаак пројекта "Кул је да знаш! Вршњачком медијацијом против насиља" који је наше Удружење "Свет речи" из Велике Плане, уз подршку МОС-а, реализовало прошле године у 7 средњих школа у 6 општина – казала је Јелена и додала да је пред учесницима пројекта озбиљан вишемесечни рад чији ће резултати бити од пресудног значаја за васпитање и образовање нових генерација од којих се очекује да буду не само добри ђаци него и добри људи, одговорни грађани, честити борци против свих облика насиља у друштву.
- Задатак пројекта је подизање капацитета Тимова против насиља за рад са младима који врше насиље кроз коришћење техника форум-театра и Театра потлачених и укључивање младих који су починиоци насиља, а који су прошли обуку, у рад Тимова против насиља. Ученици који прођу обуку овладавају вештинама асертивне комуникације што је корисно за укупан развој личности, за успостављање добрих односа међу људима и дугорочно унапређивање међуљудских односа у локалној средини.
Дубоко ганут догађајем и активностима младих који су завршном сликом перформанса у техници форум театра гласно поручили „Стефан је међу нама“, његов отац Ненад Филић, рекао је да је пројекат, чија је реализација подстакнута трагичном смрћу његовог сина, опомена да се овако нешто више никада нигде не сме поновити.
- Ми немамо више шта да изгубимо. Наше дете више нико не може да нам врати. Био је оличење поштења и доброте. Злато од детета. Добар у свему, одличан ђак, добар друг, пример за све добро што постоји на овом свету. Изгубили смо га, његови снови су прекинути, наши животи заустављени, али због остале деце наша трагедија мора да буде опомена друштву и младима који непромишљено реагују и показују силу да починиоци сваког злочина, па и овог, морају да буду најстроже кажњени да се оваква злодела не би поновила.
Мимоходом у групама, од меморијалне учионице, коју су родитељи Стефана Филића подигли у дворишту некадашње школе њиховог сина и посадили дрво као вечни симбол његовог постојања, до места страдања жртве насиља, учесници пројекта су одали пошту Стефану, положили венац белих ружа и паљењем свећа одали пошту вршњаку чији је живот насилно прекинут.
СУЂЕЊЕ 23. СЕПТЕМБРА
Стефан Филић (18) преминуо је 3. фебруара 2020. након што је мучки претучен испред клуба „Бродолом“. Осумњиченима за убиство, Николи Б. (20) и Митру П. (20) из Велике Плане, заказано је суђење за 23. септембар пред Вишим судом у Смедереву. Тужилаштво у Смедереву у оптужници тражи да суд након спроведеног главног претреса изрекне најстроже казне. Двојици окривљених на терет се ставља тешко убиство у саизвршилаштву почињено при безобзирном насилничком понашању. За кривично дело тешко убиство законом је запрећена казна од најмање десет година затвора до доживотне.
- Надамо се да ће суд донети најисправнију одлуку. Бол је сваким даном све већа, немам речи којима могу да опишем нашу тугу и губитак. Желим само да се овако нешто не понови и да починиоци буду кажњени по правди и закону – рекао је Ненад Филић, Стефанов отац, изражавајући захвалност грађанима који деле тугу са његовом породицом и УГ „Свет речи“ за пројекат који се бори против насиља.