(из предговора зборника "Кад душа заболи")
Млади су знали да у својим радовима истакну разлоге душевног бола, покажу спремност да се суоче са проблемом и истакну одлучност да вршњацима сугеришу разговоре са стручњацима који у великој мери доприносе решењу проблема. „Имаш проблем – ту смо за тебе“, поручили су свесни обавеза коју изречена метафора носи са собом
Да млади нису успавани, незаинтересовани и окренути само себи, показали су још једном, на литерарном конкурсу „Света рече“ износећи своје ставове, размишљања и идеје на тему душе – рањене, немирне, забринуте... Озбиљно су се позабавили темом и дубоко мисаоно, колико је то у њиховој моћи, усмерили пажњу јавности на чињеницу да бол у души оставља дубоке трагове на животном путу адолесцената. Знали су да препознају и дефинишу проблем, да отворено проговоре о стањима која их муче, подстакну вршњаке да разтмишљају о проблемима са којима се сусрећу и покажу им пут који води ка разјашњењу свих недоумица.
Говорили су отворено, без устезања о неправдама које су претрпели, о болима који оптерећују њихове младе душе, нису прикривали злостављања, страхове од претрпљеног насиља, са поштовањем су говорили о особама које им недостају, откривали своја најтананија осећања. Показали су овим путем, речима и порукама, зашто је младост лепа, чему их учи стрпљење, колико је инспиративна чежња и како на њих утичу љубавни јади.
Зато не изненађује закључак жирија да су сви учесници литерарног конкурса одговорили на задатак и да није било промашених тема. Њихови радови су били јасни, стилски уређени, писмени и прилично емотивни. За промишљање и писање су се наметнуле различите теме које су побудиле емоције код младих из чега се закључује да основци и средњошколци у потпотпуности схватају значај менталног здравља; да су у стању су да препознају разлоге патње и јасно дефинишу бол који се осети када се губи драга особа. Препознају када им се нешто чудно догађа и када се са сличним, тешко решивим проблемима суочавају њихови вршњаци. Самоуверено наглашавају да је пружена рука подршке понекад путоказ у ком правцу би требало да се креће опоравак њихове рањене душе и контролише болесно ментално стање човека коме је потребна помоћ.
У својим радовима учесници конкурса су износили ставове на који начин може да боли душа, како се прилази у таквим незавидним и прилично компликованим ситуацијама особи којој је потребна помоћ и заштита. Показали су порукама да су свесни ко и како им може помоћи да превазиђу и савладају различите врсте бола, како да препознају и буду подршка када неко сличан њима пати. Знали су да прецизно изразе своје мисли, да заокруже у јединствену целину пут настанка и могућег разрешења проблема, наводећи притом на закључак да се уз помоћ стручњака и подршку вршњака благовремено делује на откривање дубљих узрока бола у души и проналази пут који води ка благовременом излечењу.
Обрадовало је сазнање да је међу младима присутна емпатија за проблеме вршњака, спремност да се помогне неком коме је пажња неопходна и пружи рука пријатељства која притом значи подршку и љубав. Пренели су у својим радовима старији основци и средњошколци стечено знање на обукама за пружање подршке особама код којих се појављују симптоми менталне болести. Доказали су да су способни да запазе и препознају код себе и других „поремећено“ стање духа услед неснађености, анксиозности, депресије, страха пред препрекама. Оспособили су се да дефинишу различите облике менталних поремећаја и стекли знања да усмере у случају потребе особу која пати на помоћ стручњака и заштиту институција.
Млади су у прозним радовима, неретко кроз стихове, послали поруке којима уверају друштво и заједницу да су спремни да помогну уколико је њихова помоћ потребна вршњацима. Пробудили су својим ангажовањем свест код школских другова и одраслих да је брига о менталном здрављу обавеза сваког од нас, али и читаве заједнице како би се у будућности ређе догађале немиле сцене које су последице душевних поремећаја људи.
И најлепше у свему је сазнање, да на младе можемо да рачунама, да је у њиховим рукама будућност коју ће знати сами успешно да креирару по сопственој мери и законитостима природе и друштвених норми, зарад здравијег и бољег целокупног друштва. Знаће да се супротставе кад затреба, да подрже кад осете потребу за пружањем помоћи другима, да покажу своје емоције и подстакну их код других. У њима се крију борци, будући стручњаци, пријатељи и изнад свега добри људи.
Јадранка Мићовић - новинар