Међународна размена младих у оквиру пројекта "Научимо жирафећи језик! Ненасилном комуникацијом до мирног решавања сукоба"
„Финансирано средствима Европске уније. Изражена становишта представљају искључиво становишта аутора и не одражавају нужно ставове Европске уније. Ни под којим условима се Европска унија ни давалац наменских бесповратних средстава не могу сматрати одговорнима за њихову садржину.“
Средњошколци из Хрватске, Северне Македоније и Србије на међународној размени у Великој Плани уче жирафећи језик и принципе ненасилне комуникације. Нови пројекат УГ „Свет речи“ подржан је из средстава ЕУ, у оквиру програма Еразмус плус, КА152. Партнери на пројекту су Удруга "Пројект грађанске демократске иницијативе ПГДИ" из Белог Манастира и НВО "Женска акција" из Радовиша.
Циљ пројекта је унапређење вештина и знања 36-оро младих из 3 партнерске земље (Србије, Хрватске и Северне Македоније) за припрему перформанса против насиља и аудио-визулених материјала за локалну кампању на тему борбе против вршњачког насиља кроз промоцију техника ненасилне комуникације. Желимо да млади препознају насилне ситуациј и постану сензитивисани за различитости, да науче да дефинишу појмове моћ и опресија, да истражују моћ кроз театар слика/Статуа. Кроз технику Форум театра и део који се назива “форумовање”, млади ће пробати да реше проблеме приказане у сценама и на тај начин се оснаже за реалност – рекла је идејни творац пројекта, председница УГ „Свет речи“, Јелена Златкова, представљајући пројекат.
Учесници ће кроз дневну штампу да мапирају насиље и насилне ситуације, да дискутују о њима, претварају их у сцене и отварају питање насиља и дискурса који постоји у медијима.
- Пројекат се односи на оснаживање младих да сукобе и неспоразуме, како са вршњацима, тако и са одраслима, решавају ненасилним путем као и да највећи број неспоразума потиче из стереотипа и предрасуда личности, од унапред формираних мишљења и ставова о групама и појединцима који су другачији у неком погледу – верски, полно, национално, старосно – рекла је о значају окупљања младих креатор пројектних активности и истакла да је ново повезивање младих региона у актуелном пројекту плод вишегодишње сарадње партнерских организација у којима сарађују млади из некадашњих југословенских република. Пре четири године из Србије, БиХ и Сев.Македоније као промотери мира и помирења, а у новом пројекту млади из Хрватске, Северне Македоније и Србије.
- Пројекат је усмерен на успостављање добрих међуљудских односа и интеркултурални развој и као такав би требало да помогне превазилажењу предрасуда и овладавању методама успешног решавања конфликата и оснаживања младих. Он промовише мобилност младих у циљу неформалног и информалног учења, њихово активно учешће, сарадњу, инклузивност, креативност и иновативност. Пружа подршку младима у њиховом личном развоју и обезбеђује једнаке могућности и приступ широј друштвеној заједници кроз инклузивност и правичност – рекла је Златкова.
Значај пројекта је и у томе што укључује младе из маргинализованих група који нису никада путовали, а који су често жртве вишеструке дискриминације (младе који су на смештају у хранитељским породицама који живе у руралним срединама, младе ромске и турске националности, младе из једнородитељских породица...) . Комбинацијом физичке и виртуелне мобилности и сарадње, пројекат треба да допринесе и промени начина размишљања и развоју дигиталних и комбинованих приступа у активностима младих. Млади ће на размени научити више о перформансу као виду друштвеног активизма, његовим техникама и утицају на заједницу којој се обраћају. Током заједничке припреме перформанса који ће извести на крају размене, они ће развијати своје креативне потенцијале – рекла је на почетку пројектних активности Јелена Златкова.
- Користећи аудио-визуелна средства током припреме, млади ће подићи своје дигиталне компетенције што ће им помоћи када се врате у своје средине за организовања виртуелних активности против насиља на друштвеним мрежама. Пројекат пружа могућност младима да се активно укључе и учествују у осмишљавању и имплементацији пројектних активности и на тај начин открију предности активног грађанства и учешћа у демократском животу заједнице. Млади ће подићи свест о ЕУ и разумевању њеног контекста, посебно када су у питању заједничке вредности - принцип јединства и различитости – истиче председница Удружења „Свет речи“, организације која овим пројектом наставља активности у циљу повезивања младих са балканских простора.
Након повратка са размене, у периоду дисеминације пројекта, у све 3 земље млади ће организовати активности на којима ће представити резултате рада на пројекту, осмислити презентације са одабраним фотографијама у циљу информисања младих из заједнице о могућностима које пружа програм Ерасмус плус, говорити о размени на којој су били, утисцима на пројекту и новом искуству о друштвеном активизму. Припремиће у својим срединама едукативни пано и промовисати језик жирафе који ће окачити на видном месту у својој школи, а у дигиталном формату представити снимљени материјал са едукација и пројектих активности током боравка у Великој Плани. Планиране су уличне акције које ће укључивати младе у срединама из којих долазе учесници пројекта.
Снимак перформанса биће подељен преко друштвених мрежа организацијеа и профила учесника како би шира друштвена заједница могла да се упозна са идејама и циљевима пројекта и активностима које промовишу ненасилну комуникацију и жирафећи језик као говор који сугерише поштовање различитости и ненасилну комуникацију међу људима.