Интеркултурално вече посвећено Србији на размени младих са балканских простора у оквиру пројекта "Научимо жирафећи језик! Ненасилном комуникацијом до мирног решавања сукоба" УГ „Свет речи“ било је препуно информација, зачињено традиционалном музиком и богатом понудом специјалитета домаће кухиње
„Финансирано средствима Европске уније. Изражена становишта представљају искључиво становишта аутора и не одражавају нужно ставове Европске уније. Ни под којим условима се Европска унија ни давалац наменских бесповратних средстава не могу сматрати одговорнима за њихову садржину.“
Дванаесточлана екипа младих из Србије одабрала је за представљање своје земље најлепше из Србије. Презентација је садржала природне лепоте земље богатог културног наслеђа, очуване традиције и светле прошлости народа чији су понос умни и даровити људи, научници светског гласа, књижевници, уметници и успешни спортисти. Чланице екипе Нађа Јанковић и Даница Мариновић потрудиле су се да сликом и музиком своје госте проведу кроз прелепу Србију. Показале су дестинације које су незаобилазне локације туристима на пропутовању кроз нашу земљу. Подсетиле су да је Република Србија суверена држава која се налази на раскрсници путева средње и југоисточне Европе, да заузима ободе Панонске низије и централни део Балканског полуострва. Истакнут је податак да Србија има нешто више од 7 милиона становника и да је Београд престоница земље која спада међу најстарије и највеће градове у југоисточној Европи.
- Желели смо да нашу земљу представимо у најлепшем светлу. Одабрали смо дестинације које су свима познате – Копаоник, Тару, Златибор, Стару планину... Србија је веома богата природним лепотама, разноврсном флором и фауном, мултикултурална је и отворена за све људе света који желе да се забаве, уживају у храни и пићу, буду уважени гости код нас. Многи туристи не знају шта имамо и шта би све требало видети када посете Србију. Природа је била дарежљива према нама због чега нам је било тешко да издвојимо локације које су најлепше од свега што можемо да понудимо посетиоцима. На екрану су се смењивале слике река, планина, градова, историјиских места, знаменитих људи. Хтели смо да своје госте проведемо кроз Србију почев од њеног настанка до савременог доба. Упознали смо их са Немањићима, говорили о Душановом царству, владарима који су утемељили српску држву и поставили је на раскрсници путева која је због свог положаја вековима водила ратове за ослобађање територије од ропства и освајача – рекла је након презентације ученица крагујевачке средње школе Нађа Јанковић.
Нису изоставиле чланице српске екипе да се дотакну трагова старчевачке и винчанске културе, као ни локалитета који симболизују присуство римске цивилизације на нашим просторима. Упознајући пријатеље из суседних земаља са археолошким благом које поседујемо говориле су о Лепенском Виру, Виминацијуму, Гамзиградској палати, резиденцији Феликс Ромулијана, Константиновом и Царичином граду... Представили су наше најлепше тврђаве на Дунаву – Петроварадин, Калемегдан, Смедерево, Голубачки град, говориле о Новом Саду - Српској Атини, граду који је омиљена дестинација младих због догађаја који су га сврстали у омладинску престоницу Европе и евроспку престонуцу културе 2022. године.
- Није било лако одабрати локације које ћемо представити нашим гостима а да они стекну комплетну слику о нама, нашем народу, нашој култури и природном богатству које имамо. Неизбежне дестинације су увек када се говори о Србији очаравајући Увац, највеће станиште угрожене врсте – белоглавог супа, Палићко језеро, прелепа Фрушка Гора са својим манастирским комплексом, Ђердапска клисура са Гвозденом капијом и Трајановом таблом, древне зидине Раса, Јеринин град, манастири Жича, Студеница, Ђурђеви ступови, Сопоћани, Манасија... И поред свега поменутог остало је много тога што нисмо у овом представљању поменули нити се дотакли. У плејади наших најпознатијих Срба чија се имена помињу у свету науке, уметности и спорта с поносом смо се подсетили Немањиђа, цара Душана, кнеза Лазара, деспота Стфана Лазаревића, Карађорђа Петровића, Михајла Обреновића, Николе Тесле, Михајла Пупина, Иве Андрића, Милоша Црњанског. Ограничен временски простор нам није дозволио да се барем дотакнемо неких модерних ликова светске сцене који свакако завређују да о њима говоримо као о знаменитим Србима – рекла је Даница Мариновић чија је улога била да у кратком прегледу онога чиме Србија располаже упозна госте са својом земљом.
Некадашње острво у Панонском мору данас је једна од најлепших планина Србије. Уколико нисте већ посетили Фрушку гору, предлажемо вам да то обавезно учините, јер вас овде очекују најлепша изненађења, поручили су те вечери млади из српског тима. Многобројна излетишта, стазе вина и православни манастири само су неке од богатих туристичких атракција ове регије. У Новом Сасду се на Петроварадинској тврђави одржава један од најпознатијих музичких фестивала у свету због чега је ово град младих. Због свог необичног изгледа, планина Ртањ и данас изазива полемике у различитим круговима око тога да ли је њен настанак дело природе или виших сила. Ова изузетна планина крије и разне мистичне лепоте, скривене у пећинама, јамама и подземним изворима. Ртањ је познат и по свом ретком лековитом биљу од ког се прави познати ртањски чај. И Власинско језеро нашло је место међу представљеним дестинацијама, а поменути су и готово сви већи градови Србије који привлаче пажњу лепотом и садржајима, неки од њих догађајима који се у њима традиционолно ораганизују.
Овом приликом приказана је репортажа о српској националној кухињи која је дочарала сликом богату понуду традиционалних јела и пића везујући их за поједине крајеве Србије. Место су овде нашли Пирот и чувени пиростски сиреви, пеглана кобасица, лесковачки роштиљ, ракија шљивовица, гибаница и ужички специјалитети са кајмаком и пршутом. На попису места која се препоручују туристима увек се нађу Рајачке пивнице које су некад имале 292 камене куће. Оне, које зуб времена није уништио до данас, примају посетиоце током целе године, најлепше је обићи их у време бербе грожђа, а од локалних винара могуће је добити "пиће богова" старо неколико деценија, чуло се те вечери на промоцији Србије.
Да презентација буде музички обојена допринеле су учесница размене Андреа Ристић и бивша ученица Гимназије Плана, Тања Новаковић. Песмама у етно стилу приближиле су традиционалну музику гостима, док су чланови оркестра „Театар“ извођењем староградских, изворних и народних песама употпунили вече које ће младима из Србије, Северне Македоније и Хрватске дуго остати у трајном сећању. Певале су се те вечери песме из Србије, Македоније и Хрватске, „Јовано, Јованке“ била је општеприхваћена мелодија од стране свих учесника, у хорском извођењу младих била је нит која их је спајала током свих вечери на дружењу после радионичких обавеза.
На столу је била сервирана храна која симболише поморавско-шумадијску регију – домаће српске погаче, кифлице, пите савијаче, гибанице и остали специјалитети без којих није ни једна славска и свечана српска трпеза. Стигли су из кућа наших домаћица и познатих угоститеља. Неки од специјалитета били су мајсторско дело организатора ове манифестације и целокупних пројектних активности у оквиру пројекта "Научимо жирафећи језик! Ненасилном комуникацијом до мирног решавања сукоба" УГ „Свет речи“ који се реализује у оквиру програма Еразмус плус КА152, чија је намера и велика жеља била да се гости добро осећају код нас.